Mecz:  Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok

Data:  Niedziela, 19 Września 2010  g. 17:00
Miejsce:  Gdynia, ul.Kazimierza Górskiego 10, Narodowy Stadion Rugby, 6.kolejka Ekstraklasy
Widzów:  3200     Sędzia:  Paweł Pskit (Łódź)

Arka Gdynia  (1:0)  Jagiellonia Białystok

68' Labukas

Arka Gdynia: Witkowski - Bruma, Szmatiuk (71.Zawistowski), Rozic, Noll - Labukas, Wilczyński, Budziński, Bozok, Glavina (62.Mawaye, 80.Płotka) - Ivanovski
Jagiellonia Białystok: Sandomierski - Norambuena, Skerla, Cionek, Lato - Grosicki (79.Trytko), Grzyb (83.Makuszewski), Hermes, Kupisz - Burkhardt (35.Kascelan) - Frankowski

Kartki żółte:  Glavina, Rozic (x2) - Grosicki, Lato, Hermes
Kartki czerwone:  Rozic (2 x żółta)
Piłkarz meczu:  Grzegorz Sandomierski

Jagiellonia w ostatnim spotkaniu 6. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy zmierzyła się na Stadionie Narodowym Rugby w Gdyni z miejscową Arką. Będąc na przedmeczowej pozycji lidera każdy inny wynik od wygranej Jagi byłby niespodzianką.

Mecz rozpoczął się o godzinie 17. W pierwszych minutach meczu Arka przejęła inicjatywę, ale nie wynikało z tego nic groźnego pod bramką Sandomierskiego. Po krótkiej przewadze gospodarzy gra się wyrównała ale nic z tego nie wynikało. Dużo był chaosu w grze i mnożyły się nieczyste zagrania. Jagiellonia była częściej przy piłce, ale nie umiała tego przekuć na zagrożenie pod bramką Arki, a tym samym na zdobycie gola. Bardzo dobrą okazję do zmiany wyniku miała w 17 minucie spotkania. Dobre podanie Hermesa przeciął jednak wychodzący poza pole karne Witkowski. W chwilę później Sandomierski uratował nasz zespół przed stratą gola. Glavina groźnie strzelał zza pola karnego a nasz bramkarz rzucając się w swoją prawą stronę wybił piłkę poza pole karne. W 26 minucie spotkania ponownie Glavina strzelał w kierunku naszej bramki ale strzał dobrze złapał Sandomierski. W chwilę później Hermes idealnie zagrał Burkhardta ten idealnie do wychodzącego Franka który wyszedł sam na sam z Witkowskim. Sędzia jednak dopatrzył się spalonego, który faktycznie nie miał miejsca. W 33. minucie spotkania Rozic otrzymał żółtą kartkę za faul na Burkhardtcie a powinien za swoje zagranie gdzie wszedł w „achillesa” wyprostowaną nogą czerwony kartonik. Burkhardt już nie pojawił się na boisku, a w jego miejsce wszedł Kascelan. Końcówka pierwszej polowy spotkania to przewaga Arki. Jagiellonia miała problemy z wyprowadzeniem piłki poza swoją połowę boiska. Jednak wynik do końca pierwszej połowy nie uległ już zmianie.

Na murawę po przerwie oba zespoły wyszły bez zmian. W 49. minucie meczu Jagiellonia miała idealną okazję do zdobycia gola. Po wrzutce Kupisza do piłki nie doszedł Lato akcję zamknął Franek idealnie zagrał w pole karne do Grosika ten mając przed sobą tylko Witkowskiego strzelił niecelnie mając jedynie kilka metrów do bramki rywala. W 58. minucie meczu ładnie lewą stroną boiska pociągnął Ivanovski. Ograł trzech naszych zawodników i zdołał oddać strzał na bramkę Sandomierskiego ale nasz bramkarz zdołał nogami obronić i wybić piłkę w środkową część boiska.
W 60. minucie gry powinien być karny dla Jagiellonii. Idealnie zagrał z prawego skrzydła Kupisz, a dochodzącego do piłki Frankowskiego faulował Rozic. To był kolejny błąd sędziowski w spotkaniu. Wcześniej kilkukrotnie sędzia dopatrywał się spalonego kiedy nie miało to miejsca. W 68. minucie gry beznadziejnie piłę wybił Norambuena, jeszcze gorzej wybił Kascelan, piłka trafiła do Labukasa a ten pokonał Sandomierskiego. Niestety tak kończą się seryjnie popełniane błędy. Jaga straciła pierwszego gola na wyjeździe w tym sezonie. W 72. minucie meczu mogło być 0-2, ale piłka trafiła w słupek po uderzeniu głową Mawaye. W 76. minucie meczu drugą żółtą kartkę otrzymał Rozic za zagranie piłki ręką. W konsekwencji tego dostał czerwoną kartkę i musiał opuścić pole gry. W ostatniej minucie meczu Jagiellonia po rzucie rożnym miała szansę na zdobycie gola, ale minimalnie głową przestrzelił Skerla.

Piłkarze białostockiej Jagiellonii bez względu na wynik niedzielnego meczu z Arką Gdynia zachowają pozycję lidera Ekstraklasy. Przypomnijmy, że jutrzejsze spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00

Arka Gdynia zgodnie z przyjęta terminologią przyjmuje rok 1929 za datę swego powstania.
Żółto-niebiescy – określenie od niemal trzydziestu lat utożsamiane z drużyną futbolistów Arki Gdynia – dorównało popularnością nazwie klubu w momencie pierwszego awansu do ekstraklasy w 1974 roku. Jaka jest jego geneza która, co ciekawe, wcale nie była związana z futbolem, a działalnością sekcji lekkoatletycznej...

Na początku lat pięćdziesiątych przedstawiciele „królowej sportu” współpracowali z pastorem kościoła szwedzkiego,panem Ekströmem z ulicy Jana z Kolna (gdzie do dziś mieści się szwedzki konsulat), organizując wspólne zawody lekkoatletyczne dla marynarzy szwedzkich załóg o puchar króla Szwecji. Za pomoc okazywaną w organizacji zawodów sekcja lekkoatletyczna Arki otrzymała szwedzkie kostiumy sportowe – oczywiście w barwach żółto-niebieskich.

Niemal dwadzieścia lat później delegaci zgromadzeni na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym przegłosowali powrót do tradycyjnej nazwy klubu, a jeden z najbardziej zasłużonych w pracy szkoleniowo organizacyjnej sekcji lekkoatletów – Edmund Śmierzchalski – zgłosił wniosek, aby Arka przybrała barwy, w których występuje do dziś. W żółtych koszulkach i niebieskich spodenkach arkowcy po raz pierwszy zaprezentowali się w trakcie tournee po Egipcie,w sierpniu ’72 w meczu z Unionem bądź Olimpic Aleksandria (brak informacji w którym meczu to nastąpiło). Natomiast ligowa premiera w barwach tak drogich pokoleniom sympatyków żółto-niebieskich nastąpiła prawdopodobnie 20 sierpnia 1972 w meczu z „odwiecznym” rywalem – gdańską Lechią. Arka zaprezentowała się wówczas w niebieskich koszulkach z podłużnym, żółtym pasem po ich lewej stronie. Prawdopodobnie z Lechią - bo nie udało się ustalić strojów poprzedzających mecz derbowy z Widzewem i Odrą.
W jakich barwach natomiast „jedenastka” z Ejsmonda występowała wcześniej? Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale klubowymi barwami do maja ’72 był kolor niebieski i biały, zarówno w przypadku RKS „Arka” i MZKS Gdynia. Na przełomie lat 50 i 60 zespół występował w jasnoniebieskich koszulkach z charakterystycznym białym żaglem na piersi, opatrzonym stylizowanym napisem „Arka”. Był on zresztą częścią klubowego godła z tego okresu,na które składała się postać konika morskiego ze wspartym nań żaglem.Całość wkomponowana była w okrąg z niebieskim tłem i skrótem „RKS” Po fuzji z Dokerem i zmianie nazwy na MZKS Gdynia na niebieskich koszulkach pojawił się nowy emblemat w postaci umieszczonego na niebieskim tle orła białego,stylizowanego w formie kotwicy z herbem miasta Gdyni oraz część koła sterowego oddzielonego od orła napisem „Gdynia”. Całość od góry obrzeżona była napisem „Morski Związkowy Klub Sportowy”. Emblemat miał fotmę trapezu zakończonego u dołu półkolem. Począwszy od sezonu 65/66,przez trzy kolejne lata zespół występował w efektownych koszulkach w podłużne, biało-niebieskie pasy,przypominające stroje reprezentacji Argentyny z tą różnicą, że pasy na koszulkach gdynian były nieco węższe. W trakcie następnych sezonów na koszulkach dominował już kolor niebieski,urozmaicony jedynie białymi wykończeniami.

Wracając jeszcze do godła klubu, należy wspomnieć iż wraz z kolejnymi zmianami nazwy, począwszy od 1972 roku zmieniła się, rzecz jasna, treść napisów na klubowym emblemacie. I tak nazwa „Gdynia” została zastąpiona „Arką”, a nazwa miasta wkomponowana w pola koła sterowego (1972). Dwadzieścia lat później zniknęło słowo „Związkowy”,zastąpione przez „Gdyński”. Jedynie barwy Arki, które od 1972 roku tworzyły kolory: biały, niebieski i żółty, pozostały po dziś dzień niezmienne.

Jagiellonia do tej pory grała z Arką Gdynia 18 razy. Jagiellonia do tej pory wygrała tylko trzy spotkania, dziewięć razy padał remis a pięciokrotnie lepsi okazywali się zawodnicy Arki. W bramkach jest 15 do 15.