Mecz:  Ruch Chorzów - Jagiellonia Białystok

Miejsce:  Chorzów, ul. Cicha 6, 15. kolejka T-Mobile Ekstraklasy
Widzów:  3500     Sędzia:  Jarosław Rynkiewicz (Gorzów Wielkopolski)

Ruch Chorzów  (1:1)  Jagiellonia Białystok

Ruch Chorzów: Pesković - Djokić, Stawarczyk, Sadlok, Lewczuk (77. Jankowski) - Kikut (71. Smektała), Malinowski, Szyndrowski, Włodyka (83. Kwiatkowski) - Starzyński - Piech
Jagiellonia Białystok: Słowik - Modelski (57. Smolarek), Pazdan, Ukah, Norambuena - Kupisz, Grzyb, Bandrowski, Dzalamidze - Plizga (77. Pejović) - Frankowski (85. Tymiński)

Kartki żółte:  Lewczuk / Bandrowski (2), Pazdan
Kartki czerwone:  Bandrowski (2 żółte)
Piłkarz meczu:  Euzebiusz Smolarek

Rundę jesienną sezonu 2012/2013 możemy uznać za zakończoną. W ostatnim meczu ligowym w tym roku Jagiellonia zremisowała jednobramkowo na wyjeździe z Ruchem Chorzów. W pierwszej połowie po rzucie rożnym samobójcze trafienie zaliczył Rafał Grzyb, a wyrównał po zmianie stron Ebi Smolarek.

Spotkanie rozpoczęło się od uważnej gry w obronie Jagiellonii i kilku ciekawych akcji w ofensywie. Ruch nie potrafił zbyt długo utrzymać się przy piłce tracił ją i nic nie wskazywało na to, że zdobędzie bramkę. W 16 minucie meczu po rozegraniu rzutu rożnego piłka odbiła się nieszczęśliwie od Rafała Grzyba i wpadła do bramki obok bezradnego Kuby Słowika. Strata gola spowodowała, ze Jaga straciła całkowicie swój impet którym imponowała od początku meczu. W 22 minucie spotkania w idealnej sytuacji będąc sam na sam ze Słowikiem nie trafił Piech. Gra Ruchu na pograniczu faulu i kilkukrotne wykoszenie równo z ziemią naszych graczy nie nastrajało optymistycznie. Zaczęły mnożyć się straty i niedokładne zagrania. Tym wynikiem zakończyła się pierwsza połowa.

Po zmianie stron w pierwszych minutach gra wyglądała podobnie jak w pierwszej połowie. Ruch cofnięty czekający na swoją okazję i Jagiellonia która nie bardzo wiedział co zrobić z piłką. Dopiero zmiana Smolarka za Modelskiego wprowadziła sporo ożywienia w szeregach naszego zespołu. W 68 minucie Frankowski pięknym podaniem obsłużył kolegę z ataku, Smolarek będąc sam na sam z Peskovicem nie dał szans bramkarzowi gospodarzy i mieliśmy remis. Jagiellonia nie byłaby jednak Jagiellonią gdyby mecz dokończyła w pełnym składzie. W 72 minucie meczu kapitalną interwencją popisał się Słowik broniąc groźny strzał Djokica. W 74 minucie meczu po drugiej i w konsekwencji czerwonej kartce boisko opuścił Bandrowski. W 83 minucie meczu bramkę dla Ruchu zdobył Piech, ale sędzia dopatrzył się spalonego. Z powtórek raczej można się skłaniać do tego, że gol był zdobyty prawidłowo. Sędzia jednak gola nie uznał. W końcówce meczu w doliczonym czasie gry bramkę na wagę trzech punktów mógł zdobyć jeszcze Smolarek. Ładnie w dobrym stylu ruszył skrzydłem Kupisz, dograł w pole karne, Smolarek strzelił celnie ale piłkę ponad bramką przeniósł bramkarz Ruchu.

Tomasz Hajto: (na zdjęciu) - Notujemy ostatnio dobrą serię. Dziś przyjechaliśmy do drużyny, która po czterech porażkach nie czuła się komfortowo. W nasze szeregi przy stałym fragmencie gry wkradła się nonszalancja. Niemniej z samej gry jestem zadowolony i momentami wyglądało to bardzo fajnie. Chciałbym jeszcze raz zobaczyć sytuację z okolic 6. minuty spotkania, kiedy faulowany był Plizga, bo mogła być to kluczowa akcja. Mecz mógłby się zupełnie inaczej ułożyć, gdybyśmy grali jedenastu na dziesięciu. W 94. minucie mieliśmy stuprocentową sytuację i Ruch zawdzięcza ten remis Peskoviciowi, który udowodnił, że zna się na swoim fachu.

Jacek Zieliński: - Zagraliśmy niezłe spotkanie. Zasłużyliśmy na trzy punkty, a mamy tylko jeden punkt, co sprawia, że w szatni jest żal, smutek i rozgoryczenie. Sporo emocji wzbudziła sytuacja z nieuznanym golem Arkadiusza Piecha. Oglądałem powtórki i bramka była prawidłowa. W podobnych okolicznościach straciliśmy punkty w meczu z Wisłą. Mielibyśmy cztery „oczka” więcej, a więc w sumie dziewiętnaście i sytuacja byłaby zupełnie inna.
W meczu kończącym rundę jesienną sezonu 2012/2013 Jagiellonia zagra na wyjeździe z Ruchem Chorzów. Ostatni rywal Jagi w tym roku zajmuję w tabeli czternastą pozycję z dorobkiem czternastu oczek. Obecny dorobek punktowy Niebiescy zawdzięczają czterem zwycięstwom i dwóm remisom.

W 14-nastu rozegranych do tej pory kolejkach Chorzowianie stracili 21 bramek. Po stornie zdobyczy widnieje liczba 12 goli. Jest to drugi najgorszy wynik w lidze (ex aequo z Koroną). Pod tym względem Ruch jest lepszy wyłącznie od GKSu Bełchatów. Do tej pory nasz piątkowy rywal rozegrał sześć spotkań domowych. Bilans meczów przy ulicy Cichej prezentuję się następująco: dwie wygrane, dwa remisy oraz dwie porażki.

Ruch bardzo źle wszedł w sezon. Przegrał pierwsze trzy mecze ligowe ulegając kolejno – Lechowi, Widzewowi i Śląskowi. W IV kolejce Niebiescy po raz pierwszy zdobyli punkty remisując z Koroną. Następnie zanotowali serię trzech zwycięstw pokonując chronologicznie Zagłębię, Podbeskidzie, GKS. Po serii zwycięstw przyszła porażka z Polonią. Następnie w Derbach Śląska zremisowali z Górnikiem. W X kolejce Ruch zdobył swe ostatnie punkty pokonując Piasta. W czterech ostatnich seriach gier Chorzowianie ulegali kolejno: Lechii, Pogoni, Wiśle i Legii.

Ruch jako wicemistrz Polski zagrał w eliminacjach do fazy grupowej Ligi Europy. Odpadł w III rundzie po blamażu w dwumeczu z czeską Victorią Pilzno.

W 1/8 finału Pucharu Polski Chorzowianie wyeliminowali Koronę dzięki czemu na wiosnę zagrają w ćwierćfinale, a ich przeciwnikiem będzie Zagłębię Lubin.

Trenerem Niebieskich od 5-tego września jest Jacek Zieliński. Jego największym sukcesem jest Mistrzostwo Polski zdobyte z Lechem w 2010 roku.

Ogólna charakterystyka zespołu:

Poprawne wytypowanie wyjściowej jedenastki Ruchu nie jest łatwym zadaniem. Trener Zieliński ma bardzo duże problemu z kontuzjami kilku podstawowych graczy. Największe kłopoty sprawia mu odpowiednie skomponowanie ofensywy. W 3-4 ostatnich spotkaniach próbował różnych schematów z przodu i ustawiał piłkarzy nie na swoje nominalnych pozycjach.

Pierwszym bramkarzem Niebieskich jest Słowak Michal Pesković. W kliku ostatnich meczach na prawej obronie grał Serb Zeljko Djokić. Pewne miejsce na stoperze ma kapitan drużyny Piotr Stawarczyk. W meczu z Jagą jego partnerem w środku obrony najprawdopodobniej będzie Marek Szyndrowski. Na lewej stronie defensywy zagra wychowanek Hetmana Białystok i były piłkarz naszego klubu – Igor Lewczuk. Para defensywnych pomocników składa się Marcina Malinowskiego i Litwina - Mindaugasa Panki. W rolę lewoskrzydłowego wcieli się zapewne Maciej Jankowski, który dobrze operuję lewą nogą. W ostatniej kolejce na tej pozycji zagrał Andrzej Niedzielan i był kompletnie niewidoczny. Nominalni lewoskrzydłowi są kontuzjowani więc trener Zieliński nie ma zbytnio pola manewru na tej pozycji. Ofensywnym pomocnikiem powinien być uniwersalny Filip Starzyński. Na prawej pomocy zagra Marcin Kikut, który wystąpił na tej pozycji w meczu z Legią i szkoleniowiec Ruchy był z jego postawy zadowolony. Nasz szpicy zagra najlepszy zawodnik Niebieskich w rundzie jesiennej – Arkadiusz Piech.

Na ławce rezerwowych zasiąść mogą: Matko Perdijić, Maciej Sadlok, Arkadiusz Lewiński, Kamil Wołdyka, Paweł Lisowski, Grzegorz Kuświk, Andrzej Niedzielan.

Nie zagrają kontuzjowani: Marek Zieńczuk, Gabor Straka, Pavel Sultes oraz Łukasz Janoszka.

Prognoza meczowa:

Ruch swoje cztery ostatnie spotkania przegrał w fatalnym stylu i zdołał w nich strzelić tylko jedną bramkę. Beznadziejnie spisuje się chorzowska defensywa, która popełnia dziecinne błędy praktycznie w każdym meczu. W spotkaniu ostatniej kolejki z Legią obrońcy Niebieskich „wypracowali” Legionistom dwa gole. W ofensywie nie jest o wiele lepiej. Arkadiusz Piech to jedyny zawodnik naszego piątkowego rywala, do którego nie można mieć pretensji że zeszłoroczny wicemistrz Polski zajmuje obecnie czternastą pozycję w tabeli. Największym osłabieniem dla Ruchu jest brak doświadczonego Zieńczuka. Gdy przebywał na boisku zawszę można było liczyć na dobrze wykonany stały fragment gry czy idealne dośrodkowanie.

Jagiellonia legitymuję się dobrą passą siedmiu meczów bez porażki. W całej rundzie nasz zespół przegrał tylko dwa razy. Lepszym wynikiem mogą się poszczycić jedynie Legia i Górnik. Z tego powodu cel minimalny na piątkowe spotkanie powinien brzmieć: przedłużenie passy bez porażki do ośmiu meczów. Nie wypada być jednak minimalistami. Z tak słabym i rozbitym Ruchem należy powalczyć o zwycięstwo. Jaga będzie mogła pozwolić sobie na grę z kontry co jest bardzo silną stroną naszych piłkarzy. Trzy punkty powinny być nagrodą dla kibiców za bardzo przeciętny 2012 rok. OCZEKUJEMY ZWYCIĘSTWA !

Przewidywane składy:
Ruch 4-2-3-1: Pesković – Lewczuk, Stawarczyk (k), Szyndrowski, Djokić, - Malinowski, Panka – Jankowski, Starzyński, Kikut – Piech.
Jagiellonia 4-2-3-1: Słowik – Pejović, Ukah, Pazdan, Norambuena – Grzyb, Bandrowski – Dzalamidze, Plizga, Kupisz – Frankowski (k)