Sparing: Jagiellonia - Besiktas Stambuł 1:1
Błażejinho  |  1 Lutego 2015  g. 11:14
Dziś Jagiellonia rozegrała ostatnie spotkanie sparingowe, w Innsbrucku - powracając ze zgrupowania w Słowenii. Rywalem był trzynastokrotny Mistrz Turcji - Besiktas Stambuł...

Ostatnim przeciwnikiem Jagiellonii była nie byle jaka drużyna, bo sam Besiktas Stambuł. Ekipa ta jest bardzo dobrze znanym klubem na arenie europejskiej. Wielokrotnie Besiktas brał udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów, czy to Ligi Europejskiej. W swoim dorobku ma także trzynaście tytułów mistrza Turcji, ośmiokrotnie sięgał po Puchar Turcji i Superpuchar Turcji. W kadrze naszego dzisiejszego przeciwnika znajdują się tak znani piłkarze jak Ricardo Quaresma, Simao Sabrosa czy Hugo Almeida. Przed Jagiellonią dzisiaj stało na pewno bardzo duże zadanie i co najważniejsze Białostoczanie poradzili sobie z tak utytułowanym zespołem.

Jagiellonia Białystok - Besiktas Stambuł 1:1 (1:0)
Thiago Cionek 43' - Muhammed Demirci 60'

Jagiellonia: Skowron (46.Słowik) - Norambuena, Pazdan, Cionek, Pejović (67.Modelski) - Kupisz, Bandrowski (66.Gajos), Tymiński, Grzyb (87.Kądzior), Makuszewski (85. Dźwigała) - Frankowski (66. Tarnowski).

Besiktas: Gonen - Seker (66.Kayhan), Cetinkaya, Gulum, Ozkan (67.Kaplan), Uysal (46.Ozyakup), Demirer (46.Alves), Ari (67.Almeida), Kas, Pektemek (46.Demirci), Akyuz (46.Hilbert).

Żółte kartki: Pazdan, Cionek

Relacja:
5' - Już od samego początku spotkania to piłkarze Besiktasu częściej są w posiadaniu piłki i próbują rozgrywać akcje w pozycyjnym ataku, ale Jagiellonia dobrze się broni i nie dopuściła jak na razie do żadnego strzału rywali.
11' - Świetnym przerzutem piłki przez całą połowę popisał się Łukasz Tymiński, który zagrał to Maciej Makuszewskiego, a ten dobrze zabrał się z piłką i uderzył na bramkę rywali, lecz bramkarz Besiktasu był na posterunku.
12' - Na około dwudziestym metrze faulowany był Tomasz Kupisz i strzałem z rzutu wolnego bramkarza rywali próbował zaskoczyć Makuszewski, ale trafił w stojący mur.
14' - Tomasz Frankowski, po prostopadłym podaniu od Kupisza wychodził jeden na jednego z bramkarzem Besiktasu, ale niestety sędzia odgwizdał pozycję spaloną.
16' - Piłkarze Besiktasu założyli wysoki pressing na połowie Jagiellonii i Ci zmuszeni byli wybić piłkę w aut.
18' - W polu karnym przeciwników Maciej Makuszewski świetnie przepchnął rywala i piłka trafiła na piątym metrze do "Franka", ale ten niestety trafił w bramkarza rywali.
24' - Strata piłki po wykonaniu rzutu wolnego w środku boiska poskutkowała tym, że Michał Pazdan był zmuszony do faulu na Mehmecie Akyuz, za co został ukarany żółtą kartką.
28' - Świetną dwójkową akcję popisali się Frankowski i Makuszewski, który oddał strzał, ale był na tyle nie dokładny, że bramkarz rywali sparował piłkę obok bramki. Po wykonaniu rzutu rożnego piłka trafiła do jednego z Jagiellończyków i ten z ok. 30 metrów niecelnie strzelał na bramkę Besiktasu.
33' - Bardzo dobrą akcją popisali się piłkarze Besiktasu, którzy dośrodkowali z prawej strony boiska w pole karne i blisko pokonania Łukasza Skowrona strzałem głową był Mustafa Pektemek.
37' - Pięknym rozegraniem akcji popisali się Turcy. Jeden z piłkarzy Besiktasu pięknie uderzył z ok. 25 metra, ale świetną paradą popisał się Skowron.
40' - Prostopadłym podaniem Makuszewski uruchomił Kupisz, ale gdy ten był już przed samym bramkarzem, sędzia odgwizdał pozycję spaloną.
42' - Z prawej strony dośrodkowywał Norambuena, w polu karnym Makuszewski podaje do Grzyba, ale temu nie udaje się przejąć piłki, ale naciska na obrońce i ten wybił piłkę na rzut rożny.
43' - Pada pierwsza bramka w tym spotkaniu! Strzelcem Thiago Cionek, który po drugiej wrzutce Luki Pejovicia pięknym strzałem "ze szczupaka" pokonał bramkarza rywali.
45' - Sędzia kończy pierwszą połowę, w której to lepszą drużyną jest Jagiellonia i trzeba mieć nadzieję, że ta dobra gra Jagi utrzyma się w drugiej połowie.

46' - Sędzia rozpoczął drugą połowę tego meczu sparingowego. Jagiellonia z jedną zmianą - Jakub Słowik zastępuje Łukasza Skowrona.
47' - Faul Michała Pazdana tuż przed polem karnym Jagiellonii.
47' - Świetnym strzałem z rzutu wolnego popisał się jeden z Turków, ale Jakub Słowik wspaniale wybronił te uderzenie.
51' - Z rzutu rożnego dobrze dośrodkował Muhammed Demirci i w polu karnym dobrze piłkę opanował Pektemek, lecz oddał niecelny strzał.
54' - Rajdem przez całą połowę popisał się Makuszewski i próbował podawać do Frankowskiego, ale ten nie doszedł do piłki.
56' - Przed polem karnym Makuszewskiego faulował Tanju Kayhan, ale po wykonaniu rzutu wolnego nic groźnego nie wydarzyło się pod bramką Turków.
59' - Bardzo ładną serią podań na jeden kontakt w środku pola popisali się Jagiellończycy, ale nie przyniosło to skutku i stracili piłkę.
60' - Fatalnym kiksem popisał się Luka Pejović i piłkę przejął Muhammed Demirci, który ładnym, technicznym strzałem pokonał Kubę Słowika.
66' - Tomasza Frankowskiego na boisku zastępuje Paweł Tarnowski, natomiast Tomasza Bandrowskiego zmienia Maciej Gajos.
67' - Chwilę później Luka Pejović daje zmianę Filipowi Modelskiemu.
69' - Ładną akcję przeprowadzili piłkarze ze Stambułu. Demirci podał piłkę do Akyuza, ten dośrodkował po ziemi, ale z piłką miną się wjeżdżający wślizgiem Hugo Almeida.
73' - Na piątym metrze przed bramką rywali piłkę dostał Paweł Tarnowski, ale nie potrafił jej opanować i Turcy wybili mu ją spod nóg.
75' - Do samego końca o piłkę walczył Filip Modelski i w ostatniej chwili udało mu się nabić przeciwnika, a tym samym wywalczył rzut rożny. Nici wyszły z tego stałego fragmentu gry i piłkę chwycił bramkarz rywali.
78' - Swojego szczęścia strzałem z dystansu próbował Makuszewski, ale futbolówka przeleciała obok bramki.
81' - Na prawym skrzydle piłkę od Macieja Gajosa otrzymał Tarnowski, który zbiegł z nią do środka boiska i był blisko strzelenia bramki po uderzeniu z ok. osiemnastego metra.
85' - Macieja Makuszewskiego na boisku zmienia Adam Dźwigała.
87' - Przy piłce niemal całą połowę są Besiktasu i co chwilę zagrażają bramce Słowika, ale dobrze się spisuje nasza obrona.
87' - Zmiana w Jagiellonii. Rafała Grzyba zmienia Damian Kądzior.
89' - Stratę w środku pola zanotowali Jagiellończycy i Turcy wyszli trzech na trzech z piłkarzami Jagi. Muhammed Demrici bardzo mocno uderzył, ale piłka przeleciała obok bramki Słowika.
90' - Nic już ciekawego na boisku się nie wydarzyło i Jagiellończy remisuje 1:1 z Besiktasem Stambuł.

Jagiellonia sprostała utytułowanej drużynie z Turcji i zasłużenie zremisowała z Besiktasem. Jagiellończycy w pierwszej połowie prezentowali się wyśmienicie, ale w drugiej części trochę zgaśli i to Besiktas był lepszą drużyną. Tym meczem kończy się zgrupowanie Jagiellonii w Słowenii i Austrii. Jeszcze dzisiaj Białostoczanie wsiądą do autokaru i udadzą się w powrotną podróż do Białegostoku.