Gdyby coś ode mnie zależało, czyli rozważania po sezonie
Tomek_1982  |  27 Kwietnia 2021  g. 12:02  |  Aktualizacja: 21 Maja 2021  g. 11:05
Postanowiłem spróbować zabawić się w samozwańczego eksperta i ocenić poszczególnych pracowników Jagiellonii Białystok począwszy od sztabu szkoleniowego po osoby biegające po boisku. Narażę się zapewne części środowiska, ale to moje subiektywne zdanie i każdy może wyrazić swoją opinię. Być może czegoś nie zauważyłem, może o czymś zapomniałem, ale właśnie tak widziałem sezon 2020/21 w wykonaniu pracowników SSA Jagiellonia Białystok.

Sztab szkoleniowy:

Bogdan Zając 
- podobno trener
Porażka na całej linii. Niestety dla Jagiellonii okazał się osobą, która miała marny wpływ na zawodników i wyniki przez nich osiągane. Mnóstwo utarczek słownych na konferencjach z dziennikarzami, analizy, widzenie pozytywów nawet w beznadziejnych meczach czy czerwonych kartkach. Pomyłka, która na szczęście jest już historią.

Rafał Grzyb - pełniący obowiązki trenera, asystent
Po zwolnieniu pseudotrenera Zająca objął drużynę na kilka spotkań. Tak na prawdę niczego nie potrafił zmienić w beznadziejnej grze zespołu. Wieczny asystent, który nawet nie próbuje czegoś więcej, gdyż nie jest na kursie trenerskim. Jest kolegą dla wielu zawodników, a nie autorytetem.

Gerard Juszczak - asystent trenera, szef działu scautingu i analiz
Zapewne maczał palce w transferach w tym sezonie. Sprowadzenie do Białegostoku takich gwiazd jak Mateusz Wyjadłowski czy Kris Twardek nie wróży dobrze na przyszłość. Jako szef scautingu w klubie ogłosił konkurs na scautów amatorów. Fajnie, ale od kogo oni mają się uczyć? Wydaje mi się, że trzeba zaczęć od ludzi znających się na tym, mających doświadczenie, a dopiero później można kształcić swoich scautów.

Jarosław Tkocz - trener bramkarzy
Fachowiec w swoim fachu. Odważnie stawia na młodego Xawiera Dziekońskiego i pracuje wraz z nim. Nie bał się w końcu odesłać do rezerw Damiana Węglarza, choć i ten pod jego okiem jakby podniósł nieznacznie swój poziom. Chciałbym, by dalej pracował w białostockim klubie.

Z tej czwórki nie ma już Bogdana Zająca. Całe szczęście! Rafał Grzyb choć ikona Jagiellonii, to chyba trzeba w końcu wykonać krok do przodu, albo w niedalekiej przyszłości odstąpić miejsce komuś kto będzie bardziej ambitny. Tak samo jestem w stanie dać kredyt zaufania Gerardowi Juszczakowi. Niech pokaże, że potrafi stworzyć scauting, ale niech wystrzega się graczy, na których gdy się patrzy to oczy bolą lub inni piłkarze krzyczą do trenera, by zdjął takiego sabotażystę.
W Jagiellonii pracowali również ludzie od przygotowania fizycznego i motorycznego. Nie mam o nich zdania. Jeśli odejdą to do widzenia, a jeśli zostaną niech pracują lepiej niż do tej pory. Są jeszcze w Jadze wieloletni pracownicy w postaci fizjoterapeutów, masażystów czy lekarzy. Do nich mam szacunek i wiem, że kolejne sezony bez nich to będzie niewiadoma czy nowi będą na podobnym poziomie. Na koniec zostawiłem sobie kierownika drużyny. Ciężko mieć o coś do niego pretensje czy go wyróżniać. Robi swoje, ale czasem brakuje mu jaj, by przeciwstawić się na przykład zmrożonej płycie boiska.
Zespołowi potrzebny jest trener trzymający zawodników za twarz, nie dający sobie wchodzić na głowę i będący autorytetem. Na pewno tych warunków nie spełnia 95% trenerów, którzy są wymieniani w mediach jakoby mieli być szkoleniowcami Jagi. Nie widzę na ławce trenerskiej nikogo z grona Leszek Ojrzyński, Radosław Sobolewski czy Mariusz Lewandowski. Raczej widziałbym coacha pokroju Dana Petrescu czy Stanisława Czerczesowa. A kogo wybierze komputer okaże się już wkrótce.

Bramkarze

Xawier Dziekoński
Młody, wielce utalentowany bramkarz, który pod okiem fachowca powinien się tylko stawać lepszy. Ostatnio jakby mniej skupiony. Zostawiłbym go w zespole.

Pavels Steinbors
Doświadczony golkiper, od którego inni bramkarze powinni się uczyć. Jak najbardziej do pozostawienia w klubie, choćby ze względów szkoleniowych.

Damian Węglarz
Jego poziom jest mocno przeciętny. Trener Tkocz sprawił, że gra jakby trochę lepiej, ale nie wiem czy to wystarczający poziom. Tak też uznano w klubie i pożegnano się z nim.

Dwóch bramkarzy mamy. Szukamy trzeciego.


Obrońcy

Błażej Augustyn
Z jednej strony doświadczony defensor, a z drugiej częste kiksy, czerwone kartki. Ma styl drwala i jeszcze te kartki jestem w stanie zrozumieć, ale powinien mimo wszystko być pewniejszym punktem defensywy. Chyba jednak do rozwiązania umowy. Koniec tej błazenady.

Godfrey Stephen Bitok
Zagrał kilka razy. Ma ciekawą wrzutkę, jest szybki. Wydaje się, że klub może mieć z niego pożytek.

Bartosz Kwiecień
Odpalony przed sezonem. Wrócił i pokazał, że ma charakter. Może nie ma wysokich umiejętności, ale jest solidny i waleczny. Niemal pewniak do otrzymania żółtej kartki w meczu. Nie wiem czy jego poziom byłby odpowiednio wysoki w następnym sezonie. Mógłby zostać za swoje podejście do gry.

Myrosław Mazur
Kilka gier w zespole. W meczu z Górnikiem Zabrze był profesorem przy grze Błażeja Augustyna. Młodszy i może się jeszcze wyrobi. Dałbym mu szansę.

Bojan Nastić
Po rozegraniu kilku spotkań złapał kontuzję. Myślę, że z biegiem czasu może być z niego pożytek. Potrafi świetnie dośrodkować piłkę.

Paweł Olszewski
Również swego czasu nie chciany w Jagiellonii. Obecnie widać jego brak. Dość solidny boczny obrońca. Potrzebuje konkurenta na swoją pozycję. 

Ivan Runje
Gdy tylko skupi się na grze i jest zdrowy, to wtedy jest jednym z najlepszych obrońców w Ekstraklasie. Przedłużono z nim kontrakt, więc dajmu mu szansę.

Bogdan Tiru
Gdy przychodził do Białegostoku był jednym z lepszych defensorów w swoim kraju. Za Iwajło Petewa grał jak profesor, ale po nastaniu ery Zająca to zupełnie inny zawodnik. Mało pewny, popełniający proste błedy. Dałbym ostatnią szansę na wyrównanie formy.

Bartłomiej Wdowik
Młody gniewny rezerwowy. Ostatnimi czasy sprawdzał się jako zmiennik. Wchodził, by rozruszać zespół i raczej mu się  to udawało. Gdy grał od początku meczu to zwykle jego decyzje były błędne. Ma jeszcze sporo mankamentów, ale myślę, że dałbym mu jeszcze sezon szansy.

Jak widać, potrzebny jest na pewno prawy obrońca do rywalizacji z Pawłem Olszewskim. Środkowi defensywy można dać kredyt zaufania, choć jakby udało się ściągnąć jakiegoś super stopera to chętnie widziałbym zmiany na środku obrony. Wtedy albo Błażej Augustyn, albo Bogdan Tiru. Ciężki wybór, ale patrząc na wiek zostawiłbym Rumuna.


Pomocnicy

Bartosz Bida
Młody zawodnik ma słabszy okres. Zdecydowanie nie czuje się dobrze jako skrzydłowy. Dopiero, gdy schodzi do środka i gdy gra środkowego napastnika to pokazuje swoje umiejętności. Ma jakiś zmysł bycia tam, gdzie spada piłka w polu karnym. Jak dla mnie napastnik, a nie pomocnik.

Ariel Borysiuk
Nic nie wnosi do zespołu. Klub podziękował mu za współpracę.

Fedor Cernych
Wielkie oczekiwania po powrocie. Długie dochodzenie do formy i gdy już wszedł na w miarę dobre obroty, to przytrafiła mu się kontuzja, która wyeliminowała go z gry na dłuższy okres. Zostawiłbym go na kolejny sezon i albo pokaże starego dobrego Fiedzię, albo przykro mi i będzie trzeba się z nim pożegnać.

Fernan Lopez
Wynalazek sztabu szkoleniowego pod wodzą Zająca. Nie wiem co kto w nim widział. Polecenia byłych zawodników i brak oceny przez ludzi za to odpowiedzialnych to jakaś farsa. Klub nie przedłuży z nim umowy.

Jesus Imaz
Gwiazda. I teraz się zacznie... Za długo w Jagiellonii. Może Hiszpan potrafi, ale często mu się nie chce, partaczy wyborowe okazje. Mocno chimeryczny. Pożegnałbym się z Jesusem, jego czas minął. A te uśmieszki, irytacje, machanie łapami, padolino to tylko potwierdzają moją tezę.

Maciej Makuszewski
Przykro to pisać, ale Maciek się skończył. Nie daje tyle ile się od niego oczekuje. Często nawet ambicji mu brak. Kolejny, który żegna się z klubem.

Przemysław Mystkowski
Wieczny talent. Wystarczy! Już nic z niego nie będzie. Miał tyle dawanych szans, a Przemek jest w tym samym miejscu co kilka lat temu. Nie widzę sensu dalszej współpracy z tym zawodnikiem.

Martin Pospisil
Kolejna gwiazda. Po podpisaniu nowego kontraktu skończył się. Gra często beznadziejnie napędzając kontrataki przeciwników. Częściej to mu się zdarza niż wartości pozytywne, które może dać drużynie. Gra większość piłek zewnętrzną stroną stopy, gdzie wystarczyłoby zagrać ze zwykłej klepki. Jego czas też chyba dobiega konca w Jadze. Ogólnie bylejakość z nielicznymi przebłyskami.

Tomas Prikryl
Drugi po Bartoszu Bidzie gracz, króry większość sezonu spędza na nieswojej pozycji. Prawa obrona to nie jego pozycja. Chłopak się stara, ale to zawodnik ofensywny, a nie obrońca. Zdecydowanie więcej pożytku, gdy gra z przodu. Zobaczyłbym go na 10.

Taras Romanczuk
Kapitan. Waleczny, ambitny, charakterny. Zawsze daje z siebie wszystko. Co raz częściej widać w nim irytację na grę kolegów i bezsilność na brak możliwości wpłynięcia na nich. O ile Taras chce, to gramy dalej razem.

Kris Twardek
O żesz... Wytwór sztabu szkoleniowego Zająca. Zaraz po Wyjadłowskim kolejne beztalencie. Był próbowany na lewej pomocy, potem w kilku meczach był zmiennikiem w napadzie. Kolejne mecze to prawa pomoc, a potem prawa obrona. Zapchajdziura bez umiejętności grania w piłkę. Nie wiem co kierowało decyzyjnymi ludźmi w klubie, że przedłużono z nim kontrakt o kilka lat po kilku mało udanych meczach. Ten kto podjął taką decyzję powinien teraz stanąć na wysokości zadania i pozbyć się tego grajka.

Kamil Wojtkowski
Gwiazda jednej akcji na drogach Białegostoku. Porzucony samochód i ucieczka od policji, podejrzewany o narkotyki. Klub szybko rozwiązał z nim kontrakt. Słusznie.

Konrad Wrzesiński
Rozegrał kilka meczów, w których niczym szczególnym się nie wyróżniał. Zostawiłbym na rundę z ostatnią szansą na przekonanie do swojej gry.

Z mojej analizy wynika, że w zasadzie całą pomoc należy zbudować od podstaw. Czas części zawodników minął, zaczynają irytować swoimi zachowaniami, inni odbili się od słabej Ekstraklasy, a jeszcze inni nie grali na swoich pozycjach, co nie mogło być skutecznym rozwiązaniem. Potrzebujemy co najmniej po jednym skrzydłowym na każdą z flanek, partnera, a najlepiej dwóch dla Tarasa w środku pola oraz typową 10.


Napastnik

Jakov Puljić
To chyba jednak nie to czego oczekujemy od napastnika. Brak konkurencji też nie wpływa na niego pozytywnie, bo jaką na konkurencję w postaci młodego Macieja Bortniczuka, Bartosza Bidy grającego na skrzydle, czy Imaza, który gra wszędzie tak samo irytująco. Zostawiłbym go na rundę i albo dal szansę gry w ataku Bidzie, albo szukamy kocura na szpicę. Inna kwestia, że jak napastnik ma się pokazać jak pomoc nie istnieje?


Do widzenia:
Damian Węglarz, Błażej Augustyn, Ariel Borysiuk, Fernan Lopez, Jesus Imaz, Maciej Makuszewski, Przemysław Mystkowski, Martin Pospisil, Kris Twardek

Ostatnia szansa:
Bartosz Kwiecień, Bogdan Tiru, Bartłomiej Wdowik, Fedor Cernych, Konrad Wrzesiński, Jakov Puljić

Mój skład na sezon 2021/22: 
Dziekoński (Steinbors) - Olszewski, Runje, Tiru (nowy zawodnik), Nastić (Bitok) - Romanczuk, nowy zawodnik (Kwiecień) - Prikryl (nowy zawodnik), nowy zawodnik (Prikryl / Puljić), Cernych (nowy zawodnik / Bitok) - Bida (Puljić / nowy zawodnik)

Jak widać zrobiłbym prawdziwą rewolucję w Jagiellonii. Być może ktoś stwierdzi, że to zbyt radykalne, ale ja uważam, że bez trenera z prawdziwego zdarzenia i bez koniecznego wietrzenia szatni, wydania grubej kasy to w następnym sezonie może być jeszcze gorzej niż dziś. Dajmy czas sobie i nowemu szkoleniowcowi, ustalmy jasny cel - budowa drużyny na walkę o czub tabeli, kosztem jedynie utrzymania w najbliższym sezonie.

Tak ja to widzę. Jeśli macie inne zdanie to zapraszam do dyskusji.
 
 
 
 
Klub
M
PKT
BR
1
Pogoń Szczecin
1
3
3-0
2
Raków Częstochowa
1
3
2-0
3
Jagiellonia Białystok
1
3
2-0
 
Lech Poznań
1
3
2-0
 
Legia Warszawa
1
3
2-0
6
Radomiak Radom
1
3
2-1
7
Cracovia
1
1
1-1
 
Piast Gliwice
1
1
1-1
 
Stal Mielec
1
1
1-1
 
Śląsk Wrocław
1
1
1-1
 
Widzew Łódź
1
1
1-1
 
Lechia Gdańsk
1
1
1-1
13
GKS Katowice
1
0
1-2
14
Górnik Zabrze
1
0
0-2
 
Puszcza Niepołomice
1
0
0-2
 
Zagłębie Lubin
1
0
0-2
 
Motor Lublin
1
0
0-2
18
Korona Kielce
1
0
0-3
 
OSTATNI
23.07.2024, 17:30
 
 

0:4

 
NASTĘPNY
27.07.2024, 17:30
 
 

-:-

 
 
 
 
Bramki
Zawodnik
1
Rui Filipe Da Cunha Correia Nene
1
Mohamed Lamine Diaby-Fadiga
 
 
 
 
Partnerzy
 
 
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
Znajdź nas na:
Partnerzy
 
 
© 2004-2024 jagiellonia.net. Wszelkie prawa zastrzeżone


Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.