Jagiellonia kończy niekorzystną serię
Orzech  |  2 Września 2024  g. 15:17  |  Aktualizacja: 2 Września 2024  g. 17:44
Liczy się efekt, a ten jest taki, że Jagiellonia po 6 przegranych meczach (4 w eliminacjach europejskich pucharów i 2 w Ekstraklasie) w końcu wygrywa. Zwycięstwo skromne, bo tylko jednobramkowe. Mogło być wyżej, ale jak zwykle szwankowała skuteczność.

Wszystko rozpoczęło się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Już w drugiej minucie spotkania Afimico Pululu został idealnie obsłużony przez Miki Villara, który po pięknym rajdzie posłał ostatnie podanie. Dużą rolę odegrał tutaj Jarosław Kubicki, który ściągnął na siebie obrońcę czym stworzył miejsce dla naszego napastnika. Na odpowiedź Widzewa czekaliśmy do 14 minuty. Pierwsze uderzenie oddał Imad Rondić, ale poszybowało ono wysoko nad bramką. Po spokojniejszym fragmencie gry na naszą bramkę płasko uderzył Samuel Kozlovsky. Na wszelki wypadek (bo strzał byl niecelny) interweniował Maksymilian Stryjek. W odpowiedzi (zablokowany) strzał oddał Miki Villar. Od 41 do 45 minuty sędzia Tomasz Kwiatkowski pokazał zawodnikom Widzewa Łódź aż 5 żółtych kartek. Dwukrotnie ukarany został Fran Alvarez i w konsekwencji opuścił boisko. Warto dodać, że druga żółtą kartkę otrzymał za przeszkodzenie w szybkim rozegraniu rzutu wolnego. Było to wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie. Do przerwy nie obejrzeliśmy więcej goli, ale wydawało się, że te będą kwestią czasu.

Drugą połowę rozpoczęliśmy dość spokojnie. Pierwsza dobrą okazję miał Darko Churlinov, ale został uprzedzony przez wychodzącego Rafała Gikiewicza. Następnie obrońcy RTS-u blokowali strzały Jarosława Kubickiego i Afimico Pululu. Do wysiłku bramkarz przyjezdnych został zmuszony w 55 minucie. Mocno z pola karnego próbował Miki Villar, ale uderzenie było blisko ustawionego bramkarza. Trzy minuty później do wybitej piłki na pełnej szybkości ruszył Afimico Pululu. Nim znalazł się w sytuacji sam na sam z Gikiewiczem, został wzięty w kleszcze przez stoperów i w efekcie stracił piłkę. W 59 minucie sędzia odgwizdał rzut karny dla Jagiellonii. Po uderzeniu Darko Churlinova piłka trafiła w nogę interweniującego Marka Hanouska, a następnie w jego rękę. Po interwencji VAR Tomasz Kwiatkowski zmienił swoją decyzję. W 65 minucie Trener Adrian Siemieniec dokonał pierwszej zmiany wprowadzając Kristoffera Hansena za Darko Churlinova. W 66 minucie Stryjek uratował nas przed stratą gola, kiedy obronił groźny strzał głową Imada Rondicia. W 76 minucie nasz Trener zdecydował się na podwójną zmianę. Wszedł Nene i Lamine Diaby-Fadiga, a zeszli Jarosław Kubicki i Afimico Pululu. W 79 minucie powinno być 2:0 dla Jagi, ale w dogodnej sytuacji Hansen uderzył w słupek. W akcji brał udział Jesus Imaz, który przypomniał że znajduje się na boisku. W 86 minucie Stryjek ratuje nas po raz drugi. Autorem strzału był Antoni Klimek, który "zza zasłony" posłał mocne uderzenie. Nasz bramkarz w tej sytuacji stanął na wysokości zadania. W doliczonym czasie gry no boisko wszedł jeszcze Marcin Listkowski i Dusan Stojinović, ale wynik nie uległ zmianie.

Jagiellonia przełamała fatalną passę i zgarnęła trzy punkty. Widać było, że brakuje jej sił i przerwa na reprezentację to zbawienie dla naszych graczy. Trzeba sobie powiedzieć, że Trener i sztab odrobili lekcje i sama gra obronna wyglądała lepiej niż w naszych ostatnich meczach. Wynik był jednak stykowy i w każdej chwili Widzew mógł wyrównać. Minimalistyczne podejście tym razem się nie zemściło. Pomimo, że Jagiellonia miała w nogach mecz w Amsterdamie powinna lepiej wykorzystać przewagę jednego zawodnika na boisku. Na kwadrans przed końcem czekała już tylko na ostatni gwizdek sędziego i to przyjezdni byli stroną dominującą. Tym razem się udało, ale jeśli "Jaga" będzie w takiej dyspozycji w najbliższym meczu z Lechem Poznań może się skończyć podobnie jak w Katowicach.

01.09.2024 20:15 - Stadion Miejski (Białystok)
Jagiellonia Białystok - Widzew Łódź 1:0 (0:0)
Pululu 2'

Jagiellonia: 1. Maksymilian Stryjek - 16. Michal Sáček (90' 3. Dušan Stojinović), 72. Mateusz Skrzypczak, 17. Adrián Diéguez, 44. João Moutinho - 20. Miki Villar, 6. Taras Romanczuk, 14. Jarosław Kubicki (75' 8. Nené), 21. Darko Čurlinov (65' 99. Kristoffer Hansen) - 11. Jesús Imaz (90' 29. Marcin Listkowski), 10. Afimico Pululu (76' 9. Lamine Diaby-Fadiga).

Widzew: 1. Rafał Gikiewicz - 91. Marcel Krajewski, 4. Mateusz Żyro, 5. Kreshnik Hajrizi (90' 2. Luís Silva), 3. Samuel Kozlovský - 77. Jakub Sypek (46' 6. Juljan Shehu), 10. Fran Álvarez, 25. Marek Hanousek (78' 37. Sebastian Kerk), 7. Jakub Łukowski (62' 47. Antoni Klimek), 78. Kamil Cybulski (62' 8. Hilary Gong) - 9. Imad Rondić.

Żółte kartki: Sáček - Álvarez, Hajrizi, Sypek, Gikiewicz, Hanousek, Kerk
Czerwona kartka: Álvarez (za drugą żółtą)
Sędziował: Tomasz Kwiatkowski
Widzów: 13076