Data: Sobota, 8 Sierpnia 2009 g. 18:15
Miejsce: Bełchatów, ul. Sportowa 3., II kolejka Ekstraklasy
Widzów: 3000
Sędzia: Mirosław Gorecki (Ruda Śląska)
GKS Bełchatów (1:1) Jagiellonia Białystok
Ujek '53 / Bruno'31
Składy:
GKS Bełchatów: Sapela - Fonfara, Cecot, Lacic, Popek, Gol (82.Tosik), Rachwał, Ujek, Cetnarski, Wróbel, Małkowski (71.Korzym)
Jagiellonia Białystok: Gikiewicz - Lewczuk (89.Cionek), Skerla, Stano, Norambuena - Gevorgyan (64.Jarecki), Hermes, Zawistowski, Bruno - Grosicki (82.Jezierski), Frankowski
Kartki żółte: Małkowski / Lewczuk
Piłkarz meczu: Rafał Gikiewicz
Zapowiedź meczu
Historia klubu z Bełchatowa wiąże się z jego bezpośrednim poprzednikiem tj. Robotniczym Klubem Sportowym SKRA. PZPR podjęła w roku 1975 decyzję o powołaniu w rejonie Bełchatowa zespołu górniczo energetycznego. W roku 1977 walne zgromadzenie RKS Skra podjęło uchwałę o wyłączeniu sekcji piłki nożnej i powołaniu klubu Górniczy Klub Sportowy Węgiel Brunatny. Kilka najbliższych lat drużyna grywała niższych ligach rozgrywkowych. W 1983 roku zmieniono nazwę klubu na GKS Bełchatów która to nazwa trwa do dzisiaj. W sezonie piłkarskim 1986-1987 zespół zdobył mistrzostwo III ligi i awansował na zaplecze ekstraklasy. W sezonie w którym zespół awansował do II ligi na uwagę zasługuje fakt że nikomu nieznany zespół piłkarski z centralnej Polski zagrał w ćwierćfinale Polski z Wisłą Kraków z którą przegrał w Krakowie 0-2 aby następnie u siebie strzelić dwa gole i wyrównać stan spotkania z utytułowanym przeciwnikiem. W dogrywce lepsi byli jednak Wiślacy ale gospodarze byli o krok od sprawienia dużej niespodzianki. Zespół grał w drugiej lidze przez dwa sezony ale później na skutek reorganizacji rozgrywek ponownie zagrał w trzeciej lidze. W sezonie 1991/1992 GKS doznając jedynie dwóch porażek awansował w cuglach do II ligi. Po kilku sezonach spędzonych na zapleczu ekstraklasy gdzie zespół zawsze był w czubie tabeli rozgrywek w roku 1995 GKS Bełchatów po raz pierwszy w swojej historii awansował do ekstraklasy. W tej klasie rozgrywkowej bełchatowianie grają do dzisiaj, a chyba największym sukcesem GKS-u jest udział w 1996 roku w finale Pucharu Polski w którym przegrali z Ruchem Chorzów 0-1. W pierwszej kolejce GKS przegrał z Polonią Bytom na wyjeździe 0-1. Mimo to na własnym boisku na pewno łatwo punktów nie odda. Jaga jeśli zagra na miarę swoich możliwości to punkty są w zasięgu ręki.
JAGA DO BOJU!