Data: Piątek, 20 Listopada 2009 g. 20:00
Miejsce: Bytom, ul. Olimpijska 2, 14. kolejka Ekstraklasy
Widzów: 5500
Sędzia: Mariusz Trofimiec (Kielce)
Polonia Bytom (1:1) Jagiellonia Białystok
Sawala (Polonia); Frankowski (Jagiellonia)
Składy:
Polonia Bytom: Wojciech Skaba - Peter Hricko, Adrian Klepczyński, Lukáš Killar, David Kotrys - Tomasz Nowak (63` Jacek Trzeciak), Rafał Grzyb, Szymon Sawala, Marcin Radzewicz(71`Piotr Tomasik ), Michał Zieliński (71` Marek Bažík ), Grzegorz Podstawek
Jagiellonia Białystok: Grzegorz Szamotuski – Krzysztof Król, Thiago Rangel Cionek, Andius Skerla Igor Lewczuk – Dariusz Jarecki (78` Vahan Gevorgyan), Hermes(70` Pavol Stano), Bruno, Kamil Grosicki – Remigiusz Jezierski (34` Marco Reich ), Tomasz Frankowski
Kartki żółte: Bruno, Hermes (Jagiellonia), Killar (Polonia)
Piłkarz meczu: Bruno Coutinho Martins
Do Bytomia Jagiellonia jechała z nastawieniem wygranej. Niestety po raz trzydziesty z rzędu nie obejrzeliśmy wyjazdowego zwycięstwa naszego zespołu w ekstraklasie. Po dość przeciętnym spotkaniu w Bytomiu padł remis 1-1. Bramki padały w pierwszej połowie spotkania. Pierwszą zdobyli gospodarze po strzele Sawali. Wyrównał Frankowski, choć strzelał na bramkę Polonii Jarecki, ale piłka po nogach "Frankach" wpadła do sieci gospodarzy.
Oba zespoły wyszły na to spotkanie z myślą o wygranej co było widoczne od pierwszych minut meczu. Oba zespoły próbowały kreować ciekawe akcje a to mogło podobać się publiczności. W 15. minucie spotkania po błędzie naszego bloku defensywnego na lewym skrzydle urwał się Radzewicz podał wzdłuż pola karnego a tam niepilnowany Sawala wpakował futbolówkę do bramki. Kolejne minuty to wyrównana gra w środku pola.
W 38. minucie do rzutu rożnego podszedł Reich. Ładnie dośrodkował w pole karne tam dobrze głową uderzył Skerla, piłka trafiła w znajdującego się na drodze do bramki Frankowskiego i wyszła w pole. Tam dopadł do niej Jarecki i mocnym strzałem uderzył na bramkę Skaby. Piłka otarła się o nogi Tomka Frankowskiego i wpadła do sieci Polonii wyrównując wynik spotkania – a w konsekwencji dający punkt naszemu zespołowi. Reich wszedł na boisko w 34. minucie meczu zastępując kontuzjowanego Jezierskiego.
Druga odsłona meczu nie stała na zbyt wysokim poziomie. Na uwagę zasługuje jedynie akcja z 77. minuty meczu, w której po błędzie Szamotulskiego Podstawek nie trafia do pustej bramki z około 3. metrów. Dodatkowo czwarte żółte kartki otrzymali w dzisiejszym spotkaniu Hermes i Bruno i tym samym będą musieli pauzować w następnym bardzo ważnym spotkaniu z Lechią Gdańsk na własnym stadionie. Mecz zakończył się remisem, który w gruncie rzeczy nie krzywdzi żadnej ze stron i jest wynikiem sprawiedliwym. Wielkiego widowiska nie obejrzeliśmy ale kolejny punkt został dopisany do konta naszego zespołu.
Wypowiedzi pomeczowe
Michał Probierz:
- Zdawaliśmy sobie sprawę, że czeka dziś nas bardzo trudne wyzwanie. Od samego początku chcieliśmy narzucić swój styl gry, stworzyliśmy sobie sytuacje, jednak straciliśmy gola i musieliśmy dokonać kilka zmian. Urazy Hermesa i Jezierskiego skomplikowały nam szyki a Tomek Frankowski mógł tego meczu nawet nie wytrzymać, ponieważ ostatnio był chory przez kilka dni. Polonia w końcówce miała swoje okazje, jednak my z tego wyniku nie jesteśmy zadowoleni.
Jurij Szatałow:
- Spotkały się dziś dwa równe zespoły. Obie strony miewały lepsze momenty w grze, było również trochę nudy. Myślę, że nie zawiedliśmy kibiców. Do końca rundy zostały trzy kolejki, chcemy dobrze zafiniszować i znaleźć się przynajmniej w środku tabeli. Nie zamierzam bić Grzesia (red.:Podstawka), ponieważ nie dałbym mu nawet rady, on jest ode mnie silniejszy.
Zapowiedź meczu
Towarzystwo Sportowe Polonia powstało 4 stycznia 1920 roku w Bytomiu z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego. Pierwszym prezesem został Edmund Grabianowski.
W miesiąc później odbył się pierwszy mecz Polonii Bytom z Pogonią Katowice (był to pierwszy w historii mecz polskich drużyn rozegrany na Śląsku), niestety nie zachował się wynik tego spotkania. W dwóch następnych meczach Polonia przegrała po 1-4 z drużyną Szombierek (wtedy Poniatowski) oraz z Naprzodem Lipiny. Pierwszym sukcesem piłkarzy był remis z drużyną Royal Oxford, składającą się z angielskich żołnierzy stacjonujących na Śląsku. Pierwsze zwycięstwo 5:3 Polonia odniosła w styczniu 1921 roku z drużyną "13" Sosnowiec, w rewanżu padł wynik 0-1.
Ponieważ rozwój sportu był ściśle powiązany z wydarzeniami politycznymi, po okresie powstań, plebiscytu i podziału Śląska, w 1922 r. Polonia została zlikwidowana. Większość działaczy i zawodników trafiła do założonego w 1926 roku Miechowickiego Klubu Sportowego.
Sportowe życie Bytomia zaczęło się odradzać po wojnie i reaktywowano Polonię. Pierwszym powojennym prezesem został Jan Wilga, a do pracy w klubie zaczęli się zgłaszać zawodnicy i działacze znanych lwowskich klubów: Czarnych, Pogoni i Lechii.
Pierwszy mecz po wojnie Polonia rozegrała 17 maja 1945 r. na wyjeździe z Wartą Poznań, którą Polonia pokonała 3-2 (2-0). Piłkarzem roku 1945 został Michał Matyas.
W 1947 roku reaktywowano I ligę, w pierwszym meczu z Legia Warszawa padł wynik 1-3. W kolejnych latach swego istnienia Polonia Bytom wywalczyła dwukrotnie tytuł Mistrza Polski, Puchar Ameryki, Puchar Rappana, była trzykrotnie finalistką Pucharu Polski.
W 1997 roku postanowiono stworzyć jeden silny bytomski zespół: Towarzystwo Sportowe GKS Polonia/Szombierki Bytom, który w sezonie 97/98 miał walczyć o awans do I ligi. Niestety zamiast wzmocnienia zespołu rozsprzedano najlepszych zawodników Polonii, jest to widoczne w obecnym sezonie, zamiast walki o powrót do ekstraklasy, Polonia będzie walczyć o załapanie się do zreformowanej jednogrupowej
II ligi. Powstał nawet nowy dziwny herb.
1 grudnia 1998 roku podczas walnego zebrania TS GKS Polonia /Szombierki Bytom przegłosowano zmiany statusowe, oznacza to koniec fuzji. Nazwę klubu zmieniono na TS "Polonia w Bytomiu".
Jagiellonia grała w swojej historii z Polonią Bytom 18 razy. Bilans jest idealny. Sześc porażek, sześć remisów, sześć zwycięstw. W bramkach jest 20-19 dla naszego zespołu. Czy jutro Jagiellonii uda się wywieźć punkty z gorącego terenu jakim jest Bytom? Przekonamy się około godziny 22. Już teraz zapraszamy wszystkich na to spotkanie.